Mobilní telefon může být nejen použitý k focení nebo jako fotografický zápisník, ale je spousta praktických aplikací, které fotografovi mohou usnadnit práci a také se třeba v terénu postarat o post process. Podívejte se na seznam aplikací, které mi usnaňují práci a které používám k focení a postprocessu.
Dropbox
Z hlediska mobilních aplikací naprostá nutnost a standard pro cloudové ukládání dat. První a zcela zásadní funkčnost je automatické ukládání fotek a videí do cloudu. V čem je to tak báječné? Mám aplikaci v mobilu a na počítači. Přijdu domů, mobil mi přes Wifi automaticky nahraje nové fotky a případně i videa na dropbox. Počítač si je ve chvilce z dropboxu synchronizuje a já mám fotky připravené ke zpracování a zároveň zazálohované pro případ že mobil rozbiju, ztratím, někdo mi ho ukradne a podobně. Nemusím na to myslet, nemusím tahat nějaké kabely a hlavně nemusím se o to starat. Přijít domů, jen si položit mobil na stůl nebo nechat v batohu, poté zajít k počítači a mít tam rovnou nové fotky je opravdu silně navýkové a naprosto skvělé.
Dropbox je taky celkem obvyklý způsob jak předávat fotografie mediálním agenturám, novinám nebo třeba i klientům. Stačí nahrát výsledné fotky na dropbox a nasdílet odkaz ke stažení komu potřebujeme.
Ideální je nejprve si zdarma vytvořit účet na dropbox.com, registrací přes odkaz zda na fotoradách dostanete 500 MB navíc jako trvalý bonus ve chvíli kdy si po registraci nainstalujete dropbox na počítač.. Případně můžete registraci udělat i z mobilní aplikace, ale už bez 500 MB navíc.
Easy release
Zcela zásadní program pro vytváření model releasů. Nemusíte s sebou tahat žádné předtištěné formuláře, tisknout a lepit fotky na podepsané papíry, vše se děje v mobilu. Jen pustíte aplikaci, vyplníte údaje o modelu, mobilem dotyčného pro model release vyfotíte a na mobilu se vám rovnou podepíše. Včetně svědka. Výsledný model release v pdf si pak můžete poslat na mail, uložit na dropbox apod.
Kromě neskutečného usnadnění práce a papírování zde taky dobře funguje psychologický efekt. Mnohem snáz přesvedčíte někoho "v terénu", aby vám řekl své údaje a podepsal se na mobilu, než když začnete vyndavat papíry.
Výsledný model release je v angličtině a akceptují ho všechny velké fotobanky.
Camera FV-5
Moje nejoblíbenější aplikace na focení. Ovládání odpovídá tomu co je běžné na zrcadlovce a kromě toho má několik skvělých vychytávek.
Co považuji za naprosto zásadní vychytávku, při zoomování ukazuje ekvivalent ohniska objektivu. Mohu si tak vyzkoušet záběr mobilem a hned vím jaké si přinést příště objektivy k zrcadlovce, abych se dostal na očekávaný úhel záběru.
Ostatní pro mě důležité vychytávky jsou:
- Umí fotit do RAW pokud ho váš telefon podporuje.
- Umí dlouhé časy. I pokud váš telefon nemá podporu camera 2 api s manuálním ovládáním, tak dokáže dlouhé časy snímáním přes video.
- Umí ukazovat pomocné mřížky.
- Umí ukládat JPG v 100% kvalitě, ideální pro pozdější postprocess
- Umí braceketingUmí výborně časosběr
- Umí nastavit napevno ISO
Pokud nemáte opravdu hodně vychytanou aplikaci od výrobce telefonu, která tohle vše umí tak neváhejte. Navíc lze vyzkoušet trial verzi zdarma. Bohužel pro jablíčkáře, tahle aplikace je pouze pro Android.
Snapseed
Pro postprocess fotek na androidu neznám lepší aplikaci. Zcela zásadní je možnost lokálních úprav světla, EV a sytosti pomocí štětce. Jaké s ním dělám úpravy se můžete podívat na mém youtube kanálu o mobilním postprocesu.
Zoner Photostudio - Edit & Go
Mobilní aplikace stejně jako desktopové Zoner photo studio umí skvěle dvě věci. Automatické vylepšení s posuvníkem míry vylepšení a zmenšení na konkrétní velikost s doostřením. Většinu mobilních fotek tak po Snapseedu proženu ještě Zonerem pro zlepšení živosti barev a přesnou velikost na instagram.
Jablíčkáři mají opět smůlu, aplikace je jen pro Android.
Mapy
Pro focení v neznámém místě je offline verze turistických map skvělou inspirací na zajímavá místa a vyhlídky v okolí.
Wifič
Aplikace která mi řekne hesla na veřejné, ale zaheslované wifi v okolí. Takže mi usnadňuje být online mimo mobilní sítě.
Máte tip na další aplikace?
Pokud máte nějaké další aplikaci které používáte, podělte se o ně v komentářích, rádi Vaše tipy vyzkoušíme a přidáme je do článku, nebo ukážeme v dalších dílech. Věřím že třeba krajináři budou mít spoustu tipů na aplikace s polohou slunce, měsíce, předpovědi počasí apod.